Strona główna BIP Wersja chińska Wersja włoska Wersja hiszpańska Wersja ukraińska Wersja czeska Wersja niemiecka Wersja rosyjska Wersja francuska Wersja angielska
Szukaj
O regionie
Charakterystyka regionu
Herb i flagi
Honorowe odznaczenia
Mapa województwa
Województwo opolskie w Europie
Ochrona środowiska
Aktualności o regionie
Gospodarka
Rolnictwo
Turystyka
Sport
Kultura
Nauka i edukacja
Rozwój regionalny
Współpraca z zagranicą
Fundusze Europejskie
Środowisko
Obsługa klienta
Tablica informacyjna
Prawo
Centrum prasowe
Organiz. pozarządowe
 O regionie Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót
 O regionie ›› Brońmy swego jak w 1998 wygrało Opolskie 
Brońmy swego jak w 1998 wygrało Opolskie

W piątek, 6 czerwca, na uroczystej XX sesji Sejmiku Województwa Opolskiego radni oraz zaproszeni goście uczcili jubileusz 10-lecia obrony istnienia naszego regionu.

Obecny na sesji wicepremier rządu Grzegorz Schetyna, mówił do zgromadzonych gości: - Jestem dumny i szczęśliwy, że mogę być w Opolu. To, co udało się dokonać Opolszczyźnie, warto wspominać. Pamiętam emocje posłów z województwa opolskiego przekonywujących kolegów parlamentarzystów do swoich racji, pamiętam też waszą konsekwentną walkę o zachowanie Opolszczyzny. Warto było! Obroniliście województwo i zrobiliście coś więcej - zbudowaliście tożsamość regionu. Gratuluję. Dlatego jeśli dziś mówimy o dokończeniu reformy samorządowej, to musimy potwierdzić słuszność tej decyzji, bo była ona sensowna.

Wicepremier otrzymał w prezencie niebieski krawat oraz płytę nagraną przez opolskich filharmoników.

Zdaniem rektora Uniwersytetu Opolskiego, prof. Stanisława Niciei, Śląsk Opolski nie jest ani prowincją ,ani metropolią. Jest starym historycznie, urokliwym regionem na szlaku. Rektor - mówiąc o Śląsku Opolskim, jako regionie historycznego trwania - przypomniał dzieje Opolszczyzny i jej wybitnych przedstawicieli.

- Rok 2008 jest rokiem szczególnym dla województwa opolskiego - powiedział w swym wystąpieniu marszałek województwa opolskiego, Józef Sebesta. - Właśnie mija 10 lat od czasu, gdy mieszkańcy regionu pokazali jedność w walce o swoją małą ojczyznę. Nasze obywatelskie „nie" skierowane przeciw rządowym planom podziału administracyjnego Polski na 12 dużych regionów, zostało zauważone w całym kraju, i co najważniejsze, spowodowało odejście od pierwotnych zamiarów. Mamy dziś na mapie Polski 16 województw, w tym opolskie.

Marszałek odniósł się do sytuacji społeczno-ekonomicznej regionu opolskiego. - Ostatnie lata, a szczególnie rok 2007, to okres pozytywnych zmian. Według rankingu „Rzeczpospolitej" województwo opolskie było w 2007 roku jednym z najszybciej rozwijających się województw. Nie byłoby takich pozytywnych trendów, gdyby nie aktywność mieszkańców i działalność samorządów. Zależy nam na tym, by opolska polityka regionalna była sprawiedliwa. Stoimy dziś przed niepowtarzalną szansą rozwoju regionu, którą wykorzystamy, jeśli potrafimy efektywnie zagospodarować postawione przed nami środki finansowe Unii Europejskiej, a przede wszystkim energię i kompetencje całej społeczności regionu.

- Opolskie wypowiedziało swoje NIE pięknie, we wspaniałym stylu, w sposób, który pozostał w świadomości Polaków, a co najważniejsze, w sposób zmieniający rzeczywistość - stwierdził Ryszard Wilczyński, wojewoda opolski, przed dziesięcioma laty przewodniczący sejmiku samorządowego. - Nie ma wątpliwości, iż w tworzeniu się polskich regionów, powstanie województwa opolskiego, po wsze czasy pozostanie najciekawszym wydarzeniem.

Sejmik województwa opolskiego podjął rezolucję w sprawie ustanowienia 7 czerwca - w rocznicę utworzenia „Łańcucha nadziei" - Dniem Święta Województwa. Sejmik nadał też tytuł „Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego" prof. Dorocie Simonides, wspaniałej humanistce, badaczce kultury i literatury, wybitnej znawczyni kultury i tradycji śląskiej, długoletniej posłance i senator RP. Działalność naukowa, społeczna i polityczna prof. Simonides została doceniona zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Jest laureatką wielu prestiżowych wyróżnień i nagród. Wiosną tego roku otrzymała zaszczytny tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego. Zaś w kwietniu tego roku premier RP powołał ją do Rady Fundacji Polsko-Niemieckiej. Profesor Simonides jest Opolanką od kilkudziesięciu lat i od zawsze udowadniała, że Ziemia Opolska, z jej mieszkańcami i problemami są najbliższe jej sercu.

Zabierając głos prof. Dorota Simonides powiedziała: - Odbieram ten tytuł w imieniu całej opolskiej społeczności, która broniła województwa.

Laureatka przypomniała też postać księdza prałata Stefana Baldego i jego przyrzeczenie uczynione po odkryciu grobu księcia Jana Dobrego. Ksiądz prałat przyrzekł, że jeśli Opolszczyzna się obroni, to wyprawi mu uroczysty pochówek. - To był najbardziej radosny pogrzeb, jaki widziałam - wspominała senator Simonides.

Marszałek województwa opolskiego przyznał 110 odznak honorowych „Za zasługi dla Województwa Opolskiego" osobom i instytucjom najbardziej zasłużonym w obronie Opolszczyzny. Otrzymali je ówcześni parlamentarzyści, członkowie Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny, harcerze i strażacy i policjanci, pomysłodawcy i organizatorzy „łańcucha nadziei", ówcześni delegaci do sejmiku samorządowego, działacze Związku Gmin Śląska Opolskiego, Samorządowej Obrony Województwa Opolskiego oraz inne osoby zaangażowane wówczas w obronę regionu - m. in. ówczesny wojewoda opolski Ryszard Zembaczyński, artysta Paweł Kukiz, autor pomnika „Brońmy swego" Andrzej Czyczyło.

Tego samego dnia otwarta także została plenerowa wystawa fotograficzna „Brońmy swego - jak 10 lat temu wygrało Opolskie" - upamiętniająca obronę regionu w 1998 roku.

W sobotę, 7 czerwca, w Katedrze Opolskiej arcybiskup Alfons Nossol koncelebrował mszę świętą w intencji województwa opolskiego. Po mszy jej uczestnicy przemaszerowali na Plac Wolności w Opolu, gdzie pod pomnikiem „Brońmy swego" kwiaty złożyli najmłodsi mieszkańcy regionu.

Tego samego dnia w Opolu odbyło się wiele imprez artystycznych i koncertów przygotowanych dla mieszkańców województwa. Jedną z atrakcji było krojenie tortu w kształcie Opolszczyzny.
(MS)

Zobacz galerię zdjęć

Zobacz prezentację "Brońmy swego jak w 1998 wygrało Opolskie"

Pliki do pobrania:
Lista odznaczonych odznaką honorową "Za Zasługi dla Województwa Opolskiego" (PDF, 34.14 kB)
Informację wprowadził (a): Urząd Marszałkowski w Opolu (2008-06-23 16:56:56)
Informację zmodyfikował (a): Urząd Marszałkowski w Opolu (2008-06-24 13:08:24)
 Zobacz także PDF - pliki PDF  Powiększ tekst - powiększ tekst  Zmniejsz tekst - pomniejsz tekst  Drukuj - wydrukuj  Do góry
Data aktualizacji: 2016-12-01
Liczba odwiedzin: 37858328
 
Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.